Balet Przestrzenny

Jest to performatywne badanie stanowiące alternatywę dla klasycznych badań socjologicznych. W wyniku warsztatów w interdyscyplinarnym zespole tancerzy, socjologów i architektów wypracowaliśmy układ taneczny  pozwalający na skuteczne zatrzymywanie przechodniów w konkretnych przestrzeniach publicznych wymagających zbadania, a następnie alternatywne dla wypełniania ankiet sposoby na pozyskiwanie informacji od użytkownika przestrzeni.

Odbyliśmy szereg prób w siedzibie oddziału warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich. Przygotowaliśmy badanie dedykowane przestrzeni Pasażu Wiecha w Warszawie, w którym trwa remont budynku Pawilonu Architektury Zodiak.  Wybrane osoby zamurowywaliśmy symbolicznie cegłami do czasu, kiedy nie odpowiedziały na nasze pytania i nie zbudowały z nas formy swoich potrzeb. Wyniki badań hasłami zapisywaliśmy na dmuchanym murze.  Efekty badań przekazaliśmy pracownikom SARP, który czówa nad remontem Zodiaku i przestrzeni wokół. Osoba koordynująca projekt została zwolniona.

Podobne badania powtórzyliśmy we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Berlinie w przestrzeni w pobliżu instytutu, która miała stać się wakacyjnym miejscem integracji ludzi. Efekty badań przekazaliśmy pracownikom instytutu, w miesiąc później dyrektorka instytutu została zwolniona.