Iza Rutkowska
Zdjęcie: Sara Pinheiro

W 2008 roku założyłam Fundację Form i Kształtów, żeby nie tylko realizować indywidualne projekty, ale również mieć możliwość zapraszania do współpracy podobnie myślących artystów. Swoimi działaniami staram się nadawać nowe formy i kształty rzeczywistości i zmieniać przestrzenie w miejsca interakcji ze sztuką. Mobilizuje do dialogu filozofów, ogrodników, kucharzy, architektów i muzyków, a korzystając z ich doświadczenia tworzę interaktywne projekty. Większość z nich podszyta jest tęsknotą do natury i zabaw z dzieciństwa, które spędziłam na wsi.

Realizowałam projekty we współpracy z Zachętą. Narodową Galerią Sztuki,Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, Narodowym Instytutem Audiowizualnym, Instytutem Adama Mickiewicza, Narodowym Centrum Kultury, Centrum Nauki Kopernik, Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina,Łazienkami Królewskimi, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwem Ochrony Środowiska, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Bolonii, Galerią Narodową w Dżakarcie.

Współpracuje z samorządami miast, wieloma organizacjami pozarządowymi,domami kultury oraz galeriami sztuki w kraju oraz zagranicą. Moje projekty odbywały się między innymi w Czechach, Brazylii, Włoszech, Portugalii, Austrii czy Indonezji.
O moich działaniach pisały m.in. Corriere della Sera, La Reppublika, Designboom, Cut Magazine, Tygodnik Przekrój, Polityka, Przegląd, Architektura czy Wysokie Obcasy.