Jakie to zwierzę?
To idea tworzenia miejsc do zabawy z ekspertami jakimi są w tej dziedzinie dzieci. Ich pomysły stanowią dla mnie inspiracje do projektowania obiektu dedykowanego przestrzeni, w której razem pracowaliśmy.
Projektowanie
“Jakie to zwierze?” to partycypacyjne tworzenie placów zabaw. Projekty powstają w wyniku zabaw rysunkami technicznymi budynków. Dzieci podczas warsztatów przyglądają się obrysom budynku widzianego z lotu ptaka. Na początku traktują go jak mapę, która pozwala im odkrywać zakamarki budynku, poznać wielkość i specyfikę przestrzeni w jakiej się znajdują. Później mapę zaczynają traktować jako podstawę do makiety architektonicznej, a z kształtów jakie kryją się w obrysach budynków wyrysowują, wyklejają i wyciągają równe zwierzęta, którym nadają funkcje placu zabaw.
Stworzenie obiektu
Wszystkie makiety zbieram i w oparciu o nie tworzę projekt wykonawczy zwierzęcia do zabawy. Jak będzie już gotowy – spotkam się ponownie z dziećmi, żeby nadać zwierzęciu osobowość i charakter. To co się dzieje dalej stanowi dla mnie przedmiot badań nad istotą pojęcia „zabawa”.
Warsztaty wraz z projektem wykonawczym zostały do tej pory zrealizowane w Intermediae Matadero. W Madrycie pojawił się 45-metrowy wąż, którego zaprojektowałam w oparciu o rysunki dzieci. Matadero jest innowacyjnym centrum sztuki powstałym w zrewitalizowanej przestrzeni starej rzeźni.
Warsztaty i obserwacje
Pierwsze pojawienie się węża nastąpiło podczas Światowego Forum Un-Habitat. Zaraz potem na spotkaniu z nim pojawili się mali współtwórcy, którzy mieli możliwość skonfrontowania swoich pierwotnych idei z powstałym obiektem. Część z nich twierdziła, że wąż ma ich oczy i kolor. Inni, pomimo że wstępnie zaprojektowali np. kota z niebieskim ogonem-tunelem, twierdzili, że plac zabaw wygląda dokładnie tak jak sobie to wymarzyli. Podczas kolejnych warsztatów stworzyliśmy wspólnie zasady zabawy wężem, zastanawialiśmy się nad jego osobowością, a także w jaki sposób możemy zabrać go na spacer po Madrycie wiosną.
Wąż powstał jako pierwszy z placów zabaw w ramach programu Intermediae Matadero „Modele miasta uwzględniające potrzeby dzieci”. Będzie przepełzał przez przestrzenie Matadero Madrid do końca kwietnia, a jego obecność i sposoby funkcjonowania będą poddane obserwacjom specjalistów oraz wykorzystane w późniejszych działaniach związanych z przekształceniami przestrzeni miejskich na potrzeby dzieci.
www.intermediae.es