Jakie to zwierzę?

To idea tworzenia miejsc do zabawy z ekspertami jakimi są w tej dziedzinie dzieci. Ich pomysły stanowią dla mnie inspiracje do projektowania obiektu dedykowanego przestrzeni, w której razem pracowaliśmy. 

“Jakie to zwierze?” to partycypacyjne tworzenie placów zabaw. Projekty powstają w wyniku zabaw rysunkami technicznymi budynków. Dzieci podczas warsztatów przyglądają się obrysom budynku widzianego z lotu ptaka. Na początku traktują go jak mapę, która pozwala im odkrywać zakamarki budynku, poznać wielkość i specyfikę przestrzeni w jakiej się znajdują. Później mapę zaczynają traktować jako podstawę do makiety architektonicznej, a z kształtów jakie kryją się w obrysach budynków wyrysowują, wyklejają i wyciągają równe zwierzęta, którym nadają funkcje placu zabaw.

Wszystkie makiety zbieram i w oparciu o nie tworzę projekt wykonawczy zwierzęcia do zabawy. Jak będzie już gotowy – spotkam się ponownie z dziećmi, żeby nadać zwierzęciu osobowość i charakter. To co się dzieje dalej stanowi dla mnie przedmiot badań nad istotą pojęcia „zabawa”.

Warsztaty wraz z projektem wykonawczym zostały do tej pory zrealizowane w Centrum Biznesu i Sztuki Stary Browar w Poznaniu oraz w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu. Zaprojektowanych obiektów nie udało się w tych miejscach zrealizować. Obecnie trwa produkcja zwierzęcia zaprojektowanego wspólnie z dziećmi w wyjątkowym miejscu – rzeźni Matadero Madrid przerobionej w procesie rewitalizacji w innowacyjną instytucję sztuki. Obiekt pojawi się w Hiszpanii późną jesienią.